RDW

Sumarul Revistei ARHITECTURA, NR.5-6/ 2021

CUPRINS nr.5-6/2021

8 Față de tineri, avem obligații! / Ileana Tureanu

10 ACUM / Lorin Niculae

Marele Premiu al BNA

14 Șerban Sturdza

Premiul Opera Omnia

18 Navetist între două orașe nepereche / Vladimir Arsene

Secțiunea 1 – Locuințe individuale

23 ACUM ACASĂ / Melania Dulămea

26 Două lumi / Cătălin Trandafir

28 Premiu – Casa STUDIO 1408 – Dumbrava Vlăsiei 

Nominalizări

30 Casa Prag – Dumbrava Vlăsiei

32 Casa cu Liquidambar – București

34 Casa Nădășan 2.0

36 Casa cu tentacule – Dumbrava Vlăsiei

Secțiunea 2 – Locuințe colective

38 Între preț și profit. Ar mai fi ceva? / Nicolae Țarălungă   

42 Locuirea în comun(itate) / Mihai Racu 

44 Premiu – Apartamente în Brașov

Nominalizări

46 ISHO U1 la Timișoara

48 Locuințele din Badea Cârțan

50 Apartamente la Timișoara

52 Premiul Tarkett – Rezidențial București

Secțiunea 3 – Clădiri industriale, administrative, turistice și sport/loisir

54 Arhitectura publică la voia întâmplării / Gabriela Petrescu

58 Premiu – Stadionul Național de Rugby 

60 Premiu – Birouri Matei Millo

 

 

Nominalizări

62 Cuibul de lemn din Râșnov

64 Birouri Calea Dorobanților

66 Ambasada Statului Kuwait 

68 Premiul Tarkett – Smartware CLT Office Building Bihor

Secțiunea 4 – Clădiri socio-culturale 

70 Premiul este al „Celor 12” / Adrian Spirescu

74 Premiu – Centrul Caritas – Târgu Mureș

 

Nominalizări

76 Școala Concordia – Ploiești

78  Clinica Dermavision – Cluj

Secțiunea 5 – Recuperarea patrimoniului și interpretarea identității

80 ACUM și la Iași / Dragoș Ciolacu

84 Premiu – Biserica Reformată Rugănești

86 Premiu – Biserica Cuvioasa Paraschiva Vârtop

 

Nominalizări

88 Biserica Reformată – Văleni

90  Casa Dosoftei – Iași

92 Nominalizare și Premiul Filialei Iași a UAR – Hotel Marmorosch

Secțiunea 6 – Arhitectura de interior

94 Proiecte cu povești / Ileana Tureanu 

98 Premiu – POT Stories

 

Nominalizări

 100 Casa 9 Palazu Mare

 102  Meșteshukar Butiq 

104 Casa TT se împacă cu trecutul și privește spre viitor     

Secțiunea 7 – Spațiul public și comunitar

106 O secțiune care ar trebui să împace orașul cu locuitorii săi / Vasile Mitrea

110 Multe posibilități și puține realizări / Matei Cocheci  

112 Premiu – Piața Lucian Blaga și străzile învecinate – Cluj 

 

Nominalizări

114  Strada Regele Ferdinand – Cluj

116 Grădina de poveste – București

Secțiunea 8 – Revitalizarea Rurală

118 Revitalizarea „locală” / Andreea Matache 

122 Noul limbaj al Revitalizării Rurale / Zoltan Mathe

124 Premiu – Vila în care oaspeții se cuibăresc cu o carte bună 

Nominalizări

126  O gospodărie salvată 

128 Grădinița din sat 

130  Școala de la Piscu 

Secțiunea 9 – Arhitectura verde, sustenabilă

132 Condamnată să fie „altfel” / Cătălin Berescu 

136 Premiu – Sustainable City  

 

Nominalizări

138  Casa Flotantă 

140 Casa J(ucăușă)     

142  Statul susține arhitectura verde, sustenabilă, în Cipru / Kristian  ARGYRIDOU-CHRISTOU

Secțiunea 10 – Publicații de arhitectură

146 Nu arhitectura vorbită! / Sorin Vasilescu

150 Premiu – Horia Creangă. O monografie

 

Nominalizări

152  Arhitectura urbană în Transilvania în perioada interbelică 

154 Profesorul arhitect Gabriel Cristea  

156  Ctitorii ale oamenilor liberi

158 Premiul Revistei Arhitectura  – Spații Sigure 2(m)-020

Secțiunea 11 – Fotografia de Arhitectură

166 51 de lucrări, 31 admise, 4 nominalizări, un singur câștigător / Laurian Ghinițoiu

170 Al treilea ochi / Dragoș Ciolacu

172 Premiu – Loisirul, acum regăsit

 

Nominalizări

174 Kenopsis ad mare

176 Viața într-o distopie metalică

178  The Mark

Secțiunea 12 – Efemer

180 Pledoarie pentru efemer / Marius Marcu Lapadat

184 Premiu – „Diploma 2019”

 

Nominalizări

186 Amenajare Electric Castle

188 Parklet 

190  Hang in there

Secțiunea 13 – Diplome. Arhitecți în afirmare

192 Proiecte cu mesaje pentru viitor / Constantin Gorcea

196 Premiu – Parcul Natural Văcărești – București

 

Nominalizări

198 Muzeu arheologic

200 Centru cultural arheologic

202  Curtea cu muzică

204 Premiul Alukongstahl – Astronomie, Astrofizică și Științe spațiale

Secțiunea 14 – Școli de vară de arhitectură, tabere de creație

206 Un sistem propriu de educație non-formală / Eugen Vaida

208 Activități de tip design-built / Lorin Niculae 

210 Premiu – Castelul Banffy

 

Nominalizări

212 Școala de la Jurilovca 

214 Casa Lutului

216  Școala de la Bunești

Secțiunea 15 – Arhitectura vizionară

218 Vizionar sau privind către viitor / Lorin Niculae 

222 Premiu – Proto Bucovina

 

Nominalizări

224 Hub de transformare tehnologică 

226 Moartea la oraș 

228 Centrul Internațional de Studii Avansate pentru Sisteme Fluvii-Mări

230 Premiul Tarkett – Spitalul Pădurea Magică

Comments

comments

Comments
2 Responses to “Sumarul Revistei ARHITECTURA, NR.5-6/ 2021”
Trackbacks
Check out what others are saying...
  1. ACUM! spune:

    […] SUMARUL REVISTEI ARHITECTURA, NR.5-6 / 2021 […]

  2. […] SUMARUL REVISTEI ARHITECTURA, NR.5-6 / 2021 […]



Powered by Jasper Roberts - Blog