RDW

Premiile Bienalei Naționale de Arhitectură 2014

BNA-OCTOMBRIE_1

Uniunea Arhitecților din România, în colaborare cu Universitatea de Arhitectură și Urbanism ˶ Ion Mincuˮ din București, are plăcerea să vă anunțe câștigătorii Expoziției-Concurs de proiecte și publicații din cadrul Bienalei Naționale de Arhitectură având ca temă „Dilemele și provocările spațiului arhitecturalˮ,  ediția a XI-a, București, 2013-2014. Laureații celor 6 secțiuni sunt:

 

Arhitectura locuinței

Premiul secțiunii 

(ex aequo): 

Bogdan Pavel BABICI, Eliodor STREZA / Locuință eco urbană /

Strada Alexandrina, București

a-085_09_1094

 

Premiul secțiunii 

(ex aequo): 

Adrian UNTARU, Bogdan BRĂDĂŢEANU, Andrei ŞERBESCU, Valentina ŢIGÂRĂ, Simina IGNAT, Claudiu FORGACI / Urban spaces /

Complex de locuințe în București, strada Dogarilor

a-143_08_1771

 

Nominalizări:

Cătălin-Paul COZMA / Casa pe VÂLSAN

Radu Tudor PONTA / Imobil de locuințe strada Stroe Postelnicu

Vlad GAVORONSCHI / AB HOUSE / Timișoara

ADN BA, Adrian UNTARU, Bogdan BRĂDĂŢEANU, Andrei ŞERBESCU, Marius DUMITRAȘCU, Ruxandra BARDAȘ, Carmen PETREA / Imobil rezidențial în București, strada Dr. Grigore Mora

Curator și membrii juriului: 

Adrian SPIRESCU, Zeno BOGDĂNESCU,

Augustin IOAN, Mihai PIENESCU, Cosmin PAVEL

 

Arhitectura dotărilor comunitare și de producție

Premiul secțiunii 

Szabolcz KORODI / Amenajare loc de îmbăiere pe lacul Tineretului /

Sovata, județul Mureș

b-059_01_0665

 

Nominalizări:

Miklós KÖLLŐ  / Monument comemorativ Dâmbul Tătarilor/

Lăzarea, județul Harghita

Oliver NEMEȘ, Adrian ROȘCA, Laura NEMEȘ/ Hotel Privo / Tg. Mureș

Curator și membrii juriului: 

George MITRACHE, Leo Van BROECK, Francisc ECHERIU, Remus HÂRȘAN

 

 

Arhitectura patrimoniului cultural

Premiul secțiunii 

Constantin Gorcea / Centrul de arhitectură, cultură urbană și peisaj Uzina de Apă / Suceava

d-098_06_1291

Nominalizări:

Miklós KÖLLŐ, Zsolt TÖVISSI / Restaurarea Biserici Fortificate din Cârța

Mihai OPREANU / Biserica evanghelică fortificată de la Moșna / Meschen,

județul Sibiu – restaurare

Curator și membrii juriului: 

Anca BRĂTULEANU, Stefano D’AVINO,  Kázmér KOVÁCS,  Gheorghe SION

 

Arhitectura spațiului interior

Premiul secțiunii 

Attila KIM / Arhitectură de expoziție – Mircea CANTOR Q.E.D. / MNAC, București

e-137_06_1691

Nominalizări:

Constantin ȘELARIU / Amenajare Apartament / strada 3 August, ap. 3, Timișoara

Anca și George MITRACHE / Remodelare interior de locuință /

strada Vasile Gherghel, București

Curator și membrii juriului: 

Marius MARCU-LAPADAT, Agostino BOSSI, Virgiliu ONOFREI,  Gabriela TABACU

 

Arhitectura spațiului public și urbanismul

Premiul secțiunii:

Cerasela CRĂCIUN / Proiect de Amenajare peisageră a terasei Promenada Mall   București „TowerScape-LandScape”

f-049_19_0643

Nominalizări:

Marius BARBIERI, Alexandru DAMIAN, Laura DAMIAN /

Reabilitarea zonei centrale protejate a Municipiului Aiud

Sorin GABREA / Închidere inelul  median de circulație la zona de nord /

autostrada urbană. P.U.Z. și studii de fezabilitate / București

Curator și membrii juriului: 

Florin-Alexandru MUREȘANU, Mircea ENACHE, Alexandru SANDU,  Tiberiu FLORESCU

 

Publicații de arhitectură

Premiul secțiunii 

(ex aequo): 

asociația ZEPPELIN – Cosmina GOAGEA, Cosmin GOAGEA, Ștefan GHENCIULESCU / Dincolo de oraș

g-022_01_0229

 

Premiul secțiunii 

(ex aequo): 

Horia Radu MOLDOVAN / Johann Schlatter – cultură occidentală și arhitectură românească (1831-1866)

g-100_panou-1

 

Nominalizări:

Vlad GAIVORONSCHI, Rudolf GRAEF, Marius MICLĂUȘ, Otilia HEDEȘAN, Ramona NOVICOV, Claudiu TOMA / 5060, Universitatea de Vest Timișoara

Marius BARBIERI, Alexandru DAMIAN, Laura DAMIAN / A+ U – Locuirea rurală tradițională din județul ALBA

Florian STANCIU, Maria-Iulia STANCIU/ Casa Carol KNAPPE 10 – Despre proiect și casă

Revista Urbanismul – Serie Nouă / REGISTRUL URBANIȘTILOR DIN ROMÂNIA

Curator și membrii juriului: 

Mihaela CRITICOS,  Carmen POPESCU,  Nicolae LASCU,  Mircea Sergiu MOLDOVAN

 

Medalia Președintelui de Onoare al BNA 2014

se acordă echipei

Ondin OPRIȚĂ, Mihai ROȘCA pentru Casa OM

a-135_01_1661

 

 

Medalia Președintelui UAR

se acordă echipei

Oliver NEMEȘ, Adrian ROȘCA, Laura NEMEȘ

pentru HOTEL PRIVO, Tg. Mureș

b-176_01_2076

 

 

Medalia Opera Omnia

se acordă

arh. Sever NIȚU și arh. Emil Barbu POPESCU

Comments

comments

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Powered by Jasper Roberts - Blog